Wydłużone godziny otwarcia Muzeum

belzec25s.jpg         

         W związku z rozpoczynającym się sezonem turystycznym, od 2 kwietnia br. ekspozycja Muzeum –  Miejsca Pamięci w Bełżcu jest dostępna dla zwiedzających w godzinach  9.00-17.00, natomiast teren  i pomnik można zwiedzać w godzinach 9.00-18.00.


Uroczystości muzealne upamiętniające ofiary obozu w Bełżcu

min.jpg          
         W 71. rocznicę rozpoczęcia „Akcji Reinhardt”, 17 marca 2013 roku, w Muzeum – Miejscu Pamięci w Bełżcu została otwarta wystawa pt. „Ślady społeczności żydowskiej w mojej miejscowości”.


Pobyt studyjny niemieckiej młodzieży

min.jpg         

         12 marca 2013 roku w Muzeum – Miejscu Pamięci w Bełżcu gościła młodzież ze szkoły Gymnasium Bethel im. Friedricha von Bodelschwingha z Bielefeld w Niemczech. W trakcie pobytu uczniowie poznali tragiczną historię obozu pracy i zagłady w Bełżcu.


Nowa wystawa czasowa w Muzeum – Miejscu Pamięci w Bełżcu

min1.jpg         
         Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu zaprasza na otwarcie fotograficznej wystawy pt. „Ślady społeczności żydowskiej w mojej miejscowości”, które odbędzie się w dniu 18 marca o godz. 12-tej.


Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

min.jpg          
          29 stycznia 2013 r. o w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Zamościu odbyły się warsztaty dla młodzieży zamojskich szkół średnich w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.


Ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego

min.jpg
Zdjęcie wykonane przez Artura Wołowca

        
Na konkurs pt. „70 lat po rozpoczęciu Akcji Reinhardt – ślady dawnego życia i kultury Żydów polskich w obiektywie aparatu” napłynęło 148 fotografii wykonanych przez 39 uczniów. Spośród nich wybrano zdjęcia, które zostaną zaprezentowane na wystawie czasowej organizowanej przez Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu.


Poznali historię i tradycje Żydów zamojskich

min.jpg          
         13 grudnia młodzież z Gimnazjum Nr 1 im. Orląt Lwowskich w Tomaszowie Lubelskim wzięła udział w zajęciach warsztatowych w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Zamościu. Koordynatorka Centrum „Synagoga” przybliżyła im historię tej sefardyjskiej synagogi, a także dzieje zamojskiej społeczności żydowskiej.


Przedstawienie teatralne o ocalałym z Holokaustu

min.jpg          
         16 listopada młodzież z Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich w Tomaszowie Lubelskim wzięła udział w kolejnym spotkaniu edukacyjnym w ramach przygotowań do wystawienia przedstawienia teatralnego. Gimnazjalna grupa teatralna pokaże inscenizację poświęconą jednemu z ocalałych z Holokaustu - dawnemu mieszkańcowi miasta Milesowi (Szmuelowi) Lermanowi.


Śladami zamojskich Żydów

min.jpg

         

          30 października pracownicy Muzeum - Miejsca Pamięci w Bełżcu wzięli udział w konferencji edukacyjnej pt. „Śladami Zamojskich Żydów” skierowanej do uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Zamościu.


Zmiana godzin otwarcia Muzeum

belzec25s.jpg         

         Od 1 listopada zmianie ulegają godziny otwarcia terenu Pomnika oraz wystawy historycznej. Do końca marca Muzeum będzie czynne od 9.00 do 16.00. Więcej na www.belzec.eu/articles.php?acid=80.


Odsłonięcie pomnika Romów – ofiar obozu pracy w Bełżcu

min.jpg         
         26 października na terenie dawnego parku dworskiego „Lipki” w Bełżcu odsłonięto pomnik poświęcony romskim ofiarom bełżeckiego obozu pracy. Monument powstał we współpracy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Urzędu Gminy w Bełżcu oraz Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu.
 


Spotkanie z Trudą Rosenberg i Hanną Fedorowicz w Muzeum w Bełżcu

doznac_cudu_min.jpg

         

          24 października Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu gościło dr Trudę Rosenberg, która przyjechała do Polski z Kanady, oraz dr Hannę Fedorowicz z Austrii. Obie panie połączyła wspólna pasja i przyjaźń, która zaowocowała powstaniem książki pt. „Doznać cudu? Opowieść Trudy Rosenberg”.


Wizyta studentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego

min.jpg          
         13 października Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu gościło członków Koła Naukowego Studentów Europeistyki UJ specjalności Wiedza o Holokauście i totalitaryzmach „Memento”.


„Pacyfikacja trzech narodów” – obchody upamiętniające

min.jpg          
         2 października 2012 r. w Zespole Szkół nr 6 w Lubyczy Królewskiej oraz Muzeum – Miejscu Pamięci w Bełżcu odbyły się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę pacyfikacji Lubyczy Królewskiej, Kniaziów, Szalenika i Żyłki.


Pobyt studyjny uczniów Liceum im. ONZ w Biłgoraju

min.jpg          
         25 września pracownicy Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu zorganizowali cykliczny pobyt studyjny dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju. Młodzież została oprowadzona po terenie upamiętnienia, a także ekspozycji historycznej. Uzyskała także rozszerzone informacje dotyczące Żydów biłgorajskich. W sali edukacyjnej MMPB grupa wysłuchała wykładu połączonego z prezentacją multimedialną „Ocaleni z Zagłady w Bełżcu”.


Marsz Życia w Muzeum – Miejscu Pamięci w Bełżcu

 marszzyciabelzecsm.jpg

         

         22 sierpnia na terenie Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu odbył się Marsz Życia, zorganizowany przez TOS Ministries (Bezwyznaniowy Charyzmatyczny Kościół z Tybingi w Niemczech) we współpracy z kościołami i wspólnotami chrześcijańskimi w Polsce. Jego celem było zamanifestowanie solidarności z narodem żydowskim i polskim, a także ze wszystkimi narodami prześladowanymi przez nazistowskie Niemcy. 


Wizyta delegacji władz miasta Freudenstadt w Niemczech

IMG_1056ss.jpg      

         22 lipca delegacja władz Freudenstadt w Niemczech w ramach pobytu w partnerskim powiecie Tomaszów Lubelski przyjechała do Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu.


Spotkanie ze świadkiem historii

 IMG_1133s.jpg       

         20 lipca Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu odwiedziła grupa młodzieży z Izraela, w której było dwoje wnuków Ireny Sznycer, uratowanej w miejscowości Bełżec. 


Wizyta przedstawicieli Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

muzalnicy_2s.jpg 

     

         11 lipca  Muzeum w Bełżcu gościło przedstawicieli Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na czele z Moniką Bednarek, kierownikiem oddziału Fabryka Emalia Oskara Schindlera.               


Wizyta studentów z Ukrainy

IMG_1002s.jpg      

         9 lipca 2012 roku do Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu przyjechali studenci z Ukrainy w ramach międzynarodowego seminarium „Arka”, w którym bierze udział młodzież polska, ukraińska i żydowska.


Wizyta przedstawicieli Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego

IMG_1037sm.jpg      

         W dniu 5 lipca 2012 rok u w ramach corocznej wizyty w Polsce przedstawiciele Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego  (American Jewish Committee) odwiedzili Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu.  Amerykański Komitet Żydowski był stroną współfinansującą powstanie i budowę nowego upamiętnienia na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu.                                                       


Wizyta delegacji Ziomkostwa Żydów Tomaszowskich z Izraela

IMG_0967sm.jpg      

         Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu odwiedziła 4 lipca 2012 roku delegacja Ziomkostwa Żydów Tomaszowskich w Izraelu.